You are shopping at Walmart and faced with the following prices for milk:
- 2 gallons of milk for $5.00
- 1 gallon of milk for $2.25
- 1/2 a gallon of milk for $2.47
What would you do?
I would try to buy a bunch of 1 gallons on separate bills and try to return them at the 2 gallons for $5.00 price.Walmart's Milk Pricing Strategy

No comments:
Post a Comment